Lankydamiesi Kvala Lumpūre pagalvojome, kad norėtųsi įsigyti kokį įdomesnį. mažiau turistinį turą su vietiniu gidu. Pradėjome žvalgytis po pasiūlymus ir radome ekskursiją po mažai turistams pažįstamą rajoną Kampung Baru, esantį vos viena stotelė nuo Petronas Towers ir KLCC – Kvala Lumpuro verslo rajono. Pamatę koks panašus tai rajonas į mūsų Šnipiškes smalsumas nugalėjo – atmetėme kelis kitus variantus ir pasirinkome šį turą ir jo gidą Fuad’ą Fahmy.

Kaip ir minėjau – Kampung Baru išoriškai į mūsų Šnipiškes panašus rajonas – mediniai namai dangoraižių fone. Tiesa mūsų dangoraižius reikėtų dėti į kabutes. Kampung Baru išvertus reiškia naujasis kaimas. Tai paskutinis Malajų anklavas Kvala Lumpūro miesto centre. Papusryčiavus ir kepinant saulei, pajudame sutarto taško link. Mūsų gidas – Fuad’as pasitinka mus metro stotelėje. Paprastai tai būna jungtinis turas, kitaip tariant tiek kiek užsiregistruoja, tiek ir vaikšto kartu. Tiesa vietų skaičius vienai ekskursijai ribotas. Kadangi vykome ne sezono metu – mums pasisekė ir buvome be svetimų žmonių. Šiandien šis turas turi jau 71 atsiliepimą, iš jų net 60 turistų davė 5 žvaigdutes, o bendras įvertinimas yra net 4.96 iš 5 ir tai visiškai nestebina. Fuad’as labai įdomus, išsilavinęs, puikiai kalbantis angliškai žmogus, su kuriuo iki šiol palaikome šiltus santykius.

Eidami rajonu jaučiames lyg eidami su rajono įžymybe. Visi aplinkui moja jam, persimeta vienu kitu žodžiu. Įdomu, kad turistų aplink nematome. Iš vienos pusės jaučiames keistokai būdami vieninteliai čia šiuo metu ir susilaukiam smalsių žvilgsnių – kelios merginos žiūri į mus, krizena ir viena kitai į ausį kažką šnibždasi – Iš kitos pusės – vietiniai čia draugiški, tad nesijaučiame nejaukiai. Veikiau mums jų rajonas, o jiems mes esame egzotika.

Atvykus čia sunku patikėti, kad čia ramu kaip kaime, nors vos už ne pilno kilometro – azijos didmiesčio centras. Pasivaikščiodami nuo metro stoteles judame Kampung Baru rajonu pro seniausius tradicinius Malajų namus, administracinius pastatus, mokyklas. Pakeliui užsukame į pagrindinę rajono mečetę. Tiesa tai nėra turistams lengvai prieinamas objektas, tačiau mūsų gidas turi pažįstamų ir čia, kurie greitai suranda mums tradicinius rūbus, aprengia mus nuo galvos iki kojų (kitaip įeiti į mečetę neleidžiama) ir taip mes patenkame į vidų. Reiktų paminėti, kad Islamas čia yra pagrindinė religija. Paiilsėti nuo karščio užsukame ir į Fuad’o namus, kur jis papasakoja kaip vietiniai įsirengia tradicinius malajietiškus būstus. Aplankome turgų, prisivalgome iki soties ir net nepastebime kaip pralekia trys valandos istorijų ir besišypsančių veidų.

Vieną vasario dieną pasišnekėjome su Fuad’u. Kartu prisiminėme mūsų pasivaikščiojimą ir pasikalbėjome kodėl verta ir jums aplankyti šį rajoną visa tai nugulė į intervių.

Fuad’ai pradėkime nuo tradicinio klausimo – kodėl turistai turėtų apskritai aplankyti Kampung Baru?

Kvala Lumpūras labai greitai tampa moderniu miestu, o mes, šiame rajone, daugiau nei šimtą metų išlaikome tradicinę kultūrą, vertybes ir gyvenseną, nepaisant to, kad esame vos 700 metrų nuo Kvala Lumpūro moderniosios dalies centro (KLCC).

Vaikščiodami po Kampung Baru įžvelgėme nemažai panašumų su mūsų šalies sostine Vilniumi. Čia mes turime Šnipiškių rajoną, kuris taip pat yra viduryje miesto centro. Čia taip pat yra daugybė medinių individualių namų, nors visiškai už kampo turime savo naująjį miesto centrą (NMC), mūsų kuklius dangoraižius ir kitus modernius pastatus. Kaip istoriškai susiklostė, kad Kampung Baru rajonas įsikūrė tokioje vietoje?

Istoriškai rajonas buvo įkurtas 1880 metais ant Klang upės krantų. Upė buvo pagrindinis transporto kelias. Mano protėviai keliaudami šia upe rado žemės lopinėlį, kuris buvo derlingas, todėl jie nusprendė iškirsti džiungles ir įsikurti čia. Tuo pat metu Kvala Lumpūras taip pat plėtėsi, o kadangi apylinkėse buvo gausu alavo kasyklų vis daugiau ir daugiau žmonių kraustėsi čia ieškodami laimės.

Gyvenamasis namas Kampung Baru. Fone matosi milžinai dvyniai – Petronas Towers.

Šiame rajone žemė taip pat brangi, kaip ir mūsų Šnipiškių rajone. Aš prisimenu kaip pasakojote, kad įvairūs vystytojai nori nusipirkti žemę čia, tačiau to padaryti taip lengvai nepavyksta. Čia irgi panašumas su mūsų rajono, kur žmonės turi savo individualius namus ir nemato priežasties kodėl turėtų palikti savo namus. Kartais jų namai netgi būna padegami. Kokia situacija čia?

Šiuo metu žemė Kampung Baru rajone yra viena iš brangiausių visame Kvala Lumpūre. Tai žinoma yra vien dėl to, kad tai yra centrinė vieta mieste. Žmonės vis dar laikosi įsikibę į savo protėvių žemes, tačiau maždaug prieš 10 metų valdžia įsileido nekilnojamojo turto vystytojus į mūsų rajoną. Kitaip tariant atsirado galimybės čia statyti naujus daugiabučius ar komercinius statinius, kuriems netgi įvedė reikalavimą, kad šie privalo būti ne mažesni nei 1000 kvadratinių metrų ploto. Kaip bebūtų gaila dalis žemės savininkų pardavė savo žemes vystytojams. Na, o kalbant apie gaisrus – ne, ačiū Dievui padegimų čia nepasitaiko.

Kaip tik vieną milžinišką daugiabutį matėme ir mūsų pasivaikščiojimo metu. Ar turistai turėtų suskubti, nes prasidėjusios statybos gali negrįžtamai pakeisti visą rajoną?

Kampung Baru kraštovaizdis tikrai pasikeis bėgant metams, kadangi jau yra numatyta nemažai planų naujų didelių pastatų statyboms. Mano nuoširdi ir deja liūdna prognozė būtų, kad rajonas vistik neišvengiamai transformuosis į moderniąją pusę.

Fone – naujai pastatytas milžiniškas daugiabutis Kampung Baru. Tai pirmasis didesnis statinys, kurį valdžia leido pastatyti šiame rajone.

Maždaug pusė namų visame Naujame kaime tiesiog per savo langus mato Petronas Towers bokštus dvynius ir kitus dangoraižius. Panorama tiesiog kvapą gniaužianti.

O taip! Mūsų itin ramaus rajono namai dažnai turi nuostabų vaizdą į moderniąją dalį. Turistai neabejotinai turi atvykti čia ir pasinaudoti galimybe pažvelgti į Kvala Lumpūrą iš visiškai kitos perspektyvos.

Stulbinanti miesto panorama pro Fuad’o namų langus

Fuad’ai, pakalbėkime daugiau apie jūs. Minėjote, kad prieš pradedami vykdyti turus Kampung Baru dirbote turizmo srityje. Kas paskatino imtis šių turų?

Aš daugiausiai dirbau su užsienio turistais ir kiekvieną kartą, kai aš į rankas pasiimdavau brošiūrą apie Kvala Lumpūrą – čia visada būdavo reklamuojamas Chinatown’as, mažoji Indija ir kiti rajonai, tačiau Kampung Baru būdavo minimas itin retai. Pradirbus virš 20 metų, aš nusprendžiau pereiti į vietinį turizmą Malaizijoje ir maždaug prieš 3 metus kartu su kitais turais, aš pabandžiau vykdyti turą pavadintą “Magical Kampung Baru”. 2017 metų gruodžio pabaigoje su manimi susisiekė AirBnb kompanija ir pranešė, kad jie pradeda savo experiences programą Malaizijoje. Aš pasakiau sau, kad tai puiki galimybė pasiekti daugiau keliautojų iš viso pasaulio ir supažindinti juos su Kampung Baru. Po kelių interviu aš buvau pakviestas vykdyti šiuos turus jų platformoje, tad štai taip viskas ir prasidėjo.

Tradicinis Malajų namas Kampung Baru rajone

Esate ne pirmos ir ne antros kartos atstovas gyvenantis čia ir kol mes vaikščiojome visi aplinkiniai žmonės mojo jums ranka, sveikinosi ir t.t. Kaip suprantu bendruomenės santykiai čia yra ypatingi?

Taip, aš esu ketvirtos kartos atstovas Kampung Baru kaime, kurį ikūrė mano nuostabiojo prosenelio karta. Jis atvyko čia iš Sumatros, kaip ir dauguma jo amžininkų, ieškoti naujų galimybių. 1909 metais jis buvo pakviestas būti pirmuoju kaimo Imamu Kampung Baru mečetėje. Bendruomeniškumas yra dalis Malajų kultūros. Mūsų ryšiai labai stiprūs, mes rūpinames vienas kitu, tad štai kodėl jūs matėte tiek daug mano pažįstamų bevaikštant rajono gatvėmis.

Tiesa, įdomus istorijos gabalėlis, kuriuo norėčiau pasidalinti. Šioje pasaulio dalyje nuo pietų Tailando, Malaizijos pusiasalio, Indonezijos, Brunėjaus ir Filipinų pietų, visa ši teritorija žinoma kaip Malajų archipelagas. Malajai yra didelė tauta, su daugybė etninių grupių. Mūsų protėviai daug keliaudavo jūromis, prekiaudavo su kitais. Taigi dauguma gyventojų į Kampung Baru atikraustė čia būtent iš Sumatros ir Javos salų.

Kadangi jūsų prosenelis buvo pirmasis Imamas, mečete turbūt jums ypatinga vieta, net ir atmetus religinį aspektą, tiesa?

Tikrai taip! Aš čia atrandu ne tik taiką ir ramybę, bet tai yra ir puiki vieta tiesiog atsipūsti ir pabūti su savimi.

Kampung Baru mečetė

Kartu aplankėme turgų, kuriame yra aukščiausios kokybės produktai. Minėjote, kad Kvala Lumpūro restoranai perka produktus čia, jau nekalbant, kad jūsų namų kiemuose auga bananai ir mangai. Tai tiesiog neįtikėtina.

O taip, mūsų žemė čia itin derlinga, štai dėl ko matėte tiek daug vaismedžių kiemuose. Aš mielai būčiau pavaišinęs jus šviežiu mangu, tačiau deja jiems dar reikia kelių savaičių. Kalbant apie turgų, jis vadinasi The Chow Kit Market. Tai didžiausias maisto turgus centrinamie Kvala Lumpūre. Daržovės, vaisiai, mėsa, žuvis – viskas čia perkama tik šviežia. Kadangi vieta labai patogi – daugybė restoranų čia perka produkciją ir vėliau gamina savo patiekalus jau moderniojoje miesto dalyje.

Bananai auga tiesiog kieme

Vaisių pasirinkimas turguje

Bevaikštant ragavome ir įvairiausių užkandžių bei patiekalų maisto turguje. Mums pasisekė, kad buvome per Ramadaną, tad gavome progą apsilankyti didžiuliame maisto turguje. Pamenu, kad rekomendavote Roti John sumuštinius. Labai skanus užkandis. Kodėl jis toks ypatingas ir iš ko kilo jo pavadinimas?

Roti John iš tikrųjų yra moderniosios vietinės virtuvės produktas iš plaktų kiaušinių, daržovių, mažų mėsos gabaliukų. Visa tai sudėta į duoną ir iškepta. O kodėl jis taip vadinasi… haha, tiesą pasakius kas dabar jau žino.

Roti John sumuštiniai – puikus užkandis

Vištienos iešmeliai vietos maisto turguje

Ar prieš jums vykdant šiuos turus turistai dažnai atvykdavo čia? Nors teko būti Kvala Lumpūre ankščiau – aš net neįtariau apie šio rajono egzistavimą.

Tiesą pasakius turistai čia užsuka. Man atrodo, kad jie dažniausiai tiesiog randa informacijos internete ir taip atsiduria čia.

Tačiau savarankiškai atsidūrus čia yra itin sunku suprasti istoriją ir apskritai kas tai per rajonas.

Visiškai teisingai. Štai kodėl geriausias būdas čia apsilankyti yra su vietiniu arba gidu, kuris papasakotų šio rajono istoriją.

Į turgų pristatomi kokosai

Kaip reaguoja vietiniai į turistus šioje, mažiau turistinėje Kvala Lumpūro vietoje?

Atvirai sakant vietiniai priima turistus labai mielai ir svetingai. Netgi Kampung Baru mečetė leidžia man atsivesti čia turistus, o ir jie džiaugiasi, kad turistai gali sužinoti daugiau kaip čia praktikuojamas islamas.

Noriu padėkoti tiek už interviu, tiek ir už nuostabią patirtį vaikštant Kambung Baru gatvėmis.

Dėkoju!

Praktinė informacija

Visas turas trunka 3 valandas. Kaina apie 30€ žmogui. Užsisakyti turą galite per AirBnb Experiences paspaudę šią nuorodą.