Balis garsėja savo šventyklom, lankytinom vietom, paplūdimiais, saulėlydžiais, tačiau čia yra dar vienas įdomus dalykas – apleisti lėktuvai.

Pirmiausiai nuvykome į pirmojo apleisto lėktuvo vietą. Čia stovintis Boeing 737-200 lankomas rečiau vien todėl, kad iki šios vietos yra ilgesnis kelias. Domėdamasis šia tema pirmiausiai ir sužinojau būtent apie šį, tad susiorganizuojame maršrutą taip, kad būtų pakeliui. Lėktuvas yra važiuojant link Pandawa paplūdimio, bet jį rasti net ir mūsų vietiniui vairuotojui nebuvo labai lengva, tad kelis kartus pravažiavę tą pačią vietą nusprendžiam apeiti teritoriją pėsčiomis. Pats lėktuvas yra duobėje, tad jį pastebėti nuo kelio nėra taip lengva.

Kelyje vos vienas namas iš kurio išeina senukas ir vietine kalba sako “taip, taip, čia tas lėktuvas”. Sumokame 10000 rupijų (~0.64€) už įėjimą į jo namų kiemą iš kurio atsiveria vaizdas į lėktuvą. Deja pati teritorija šiuo metu aklinai uždaryta ir berods parduodama. Daug kas spėlioja kaip jis čia atsidūrė ir kodėl jis yra viduryje klinčių kasyklų. Realiausia versija, kad jis buvo išrinktas (nuimant sparnus) tuomet savininkas atsivežė jį į savo sklypą, surinko atgal ir greičiausiai planavo įrengti restoraną ar viešbutį. Kitaip tariant padaryti dar vieną turistų atrakciją. Deja planas neišdegė, tad lėktuvas nuo 2008 metų stovi apleistas.

Boeing’as pagamintas 1983 m., vėliau – 1993 m. buvo parduotas dabar jau nebeegzistuojančiai Indonezijos pigių skrydžių kompanijai “Mandala Airlines”. Beje nuotraukoje nesunku išskaityti “Mandala” užrašo likutį. Reikia pripažinti, kad tai vienas keistesnių objektų ką teko matyti.

Kitas Boeing 737 yra gerokai arčiau oro uosto, šalia greitkelio, tad jo transportavimas čia atrodo gerokai logiškesnis nei pirmojo atveju. Šis lėktuvas čia stovi virš 10 metų. Žmonės kalba, kad jis čia atsidūrė 2007 metais ir greičiausiai taip pat buvo planuotas kaip restoranas ar kita pramogų vieta. Tiesa šiam lėktuvui trūksta variklių, taip pat jis šiek tiek pakeltas nuo žemės, tad ratai kabo tiesiog ore. Pats lėktuvo stovis atrodo dar prastesnis nei pirmojo. Vistik pirmasis radinys buvo tiesiog wow, o šis stovi gyvenamųjų namų kieme, ant sutvarkytos vejos, šalia greitkelio ir tiesiog praranda tą keistą, tarsi “Lost” serialo atmosferą.

Kiti balio lėktuvai

Be šių dviejų, populiariausių yra dar pora. Vienas iš jų yra vakarinėje salos dalyje, tačiau ji yra ganėtinai toli nuo turistinių objektų ir vien dėl apleisto lėktuvo vargu ar būtų verta čia vykti.

Ketvirtasis lėktuvas yra kiek arčiau visų turistinių vietų. Tai buvęs Indonezijos avialinijų “Lion Air” lėktuvas. Panašu, kad tik šiam vieninteliam lėktuvui pavyko atgimti antram gyvenimui – naujai perdažytas ir sutvarkytas lėktuvas 2016 metais tapo restoranu “Keramas Aero Park”. Pasilieku šio lėktuvo aplankymą kitiems metams ir būtinai pasidalinsiu patirtimi.

Be šių keturių apleistų lėktuvų Balyje taip pat galima rasti McDonnell Douglas DC-10 lėktuvo galo fragmentą stovintį šalia kelio Oberoi rajone. Šiuo metu čia įsikūręs “GATE 88 Rooftop” baras ir jis paverstas instaliacija.