Nors Čekija priklauso ES, valiuta čia ne euras, o Čekijos krona. Dėl šios priežasties atsiranda žmonių, kurie pelnosi iš turistų ir jų tiesiog daugybė. Kalbu apie valiutų keityklas ir privačius bankomatus.

Nors problemos atsiskaityti kortele čia beveik nėra – visgi grynų kartais prireikia smulkioms išlaidoms.

Valiutų keityklos. Būdami Prahoje neabejotinai ant kiekvieno kampo pamatysite jas, o kiekviename lange – kad čia komisiniai lygūs nuliui arba nėra taikomi jokie mokesčiai. Deja, bet beveik

visada tai melas. Keli patarimai kaip išvengti neproporcingų mokesčių keičiantis pinigus:

  • Visada pasitikrinkite keityklos reitingą Google maps. Jei jis 4* ir daugiau – greičiausiai viskas gerai. Paskaitykite paskutinius atsiliepimus.
  • Valiutos kursas nuolat kinta, bet šiuo metu 1 euras lygus ~25 kronom.
  • Prieš tai pasigūglinkite kiek turėtumete gauti pinigų už norimą išgryninti sumą.
  • Nusprendžiu keistis 50 eur (pagal google, tai būtų 1226 kronos).
  • Prieš keičiant paklauskite kiek tiksliai kronų gausite.
  • Vienoje iš gerą reitingą turinčių keityklų gavau atsakymą, kad už 50 eur gausiu 1200 kronų Taigi komisiniai 26 kronos, o tai vos šiek tiek daugiau nei 1 euras.

Kitoje keitykloje (nors valiutų kursų lentelėje deklaruojami skaičiai gerokai didesni) už 1 eurą duoda vos 16 kronų. Tai reiškia, kad už 50 eurų gausite vos 800 kronų. Taigi 426 kronų (~17 eurų) bus nuskaičiuoti, kaip mokesčiai. Kodėl taip nutinka? Todėl, kad nesąžiningos keityklos smulkiu tekstu, kurio aišku, kad niekas niekada neskaito yra aprašę kokie jų mokesčiai yra taikomi.

Bankomatai. Panaši istorija ir su bankomatais, kurie – o kaip patogu – dažniausiai pastatyti prie vietų kur tikrai gali prireikti grynųjų pinigų. Žinojome, kad tai dar vienas scam’as, nes dauguma bankomatų nėra oficialūs bankų aptarnaujami, o tiesiog privatūs. Pasiėmę savo kelioninę pre-paid kortelę nusprendėm pasižiūrėti kiek pinigų prarastume bandydami išsigryninti pinigus viename iš jų:

  • Įdėję kortelę iš karto gavome pasiūlymą išsigryninti mažiausią sumą t.y. 10000 kronų arba kitaip – 400 (!) eurų.
  • Bankomate kurį tikrinome galima buvo pasirinkti ir mažesnes sumas, tad spaudžiame mygtuką ir gauname pasirinkimą nuo 100 kronų. Jau geriau!
  • Pasirinkome, kad norime išsigryninti 200 kronų (kiek virš 8 eurų).Paskutiniame žingsnyje norėdami tęsti turėjome patvirtinti bankomato aptarnavimo mokestį – 124 kronas nuo 200 kronų.
  • Kitaip sakant išsigrynindami ~8 eurus papildomai dar turėtume sumokėti (drumroll) – 5 eurus. Taigi šiuo atveju prarasti pinigai sudarytų net 60 procentų nuo išgrynintos sumos.

Oficialių, bankų prižiūrimų bankomatų netikrinome, tačiau kiek teko domėtis – jais naudotis saugu.

Bankomatų ir keityklų nefotkinau, tad štai jums nuotrauka belipant Prahos pilies link.